Historia

Witajcie w Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin! Zapraszamy do przeżycia niezwykłej przygody z historią, która na długo zostanie w Waszej pamięci.

Opowiemy Wam historię przebiegi Kampanii Wrześniowej na terenach Modlina, Nowego Dworu Mazowieckiego, oraz samej Twierdzy „Modlin”, a także o roli twierdzy w czasach napoleońskich, i czasach II Wojny Światowej.

"Kampania Wrześniowa 1939"

10 września 1939 r. pod obsadzoną już polskimi żołnierzami Twierdzę Modlin podchodzą Niemcy. Wkrótce dowództwo nad Twierdzą przejmuje gen. Wiktora Thommeé, który otrzymuje rozkaz utworzenia Obozu Warownego „Modlin”. Prawie 40 tys. polskich żołnierzy broni Twierdzy aż do 28 września, kiedy to zmuszony brakiem amunicji, leków i zapasów gen. Thommeé podpisuje kapitulację Twierdzy. W walkach zginęło wówczas 1907 żołnierzy, a ponad 4000 było rannych.

Twierdza "Modlin"

Początki Twierdzy „Modlin” sięgają czasów szwedzkiego króla Karola Gustawa, który założył w miejscu obecnej Twierdzy Modlin obóz warowny. W 1806 r. w ramach projektu budowy szeregu twierdz na terenach Księstwa Warszawskiego, decyzję o budowie twierdzy u ujścia Narwii do Wisły podejmuje Napoleon Bonaparte.
Pod zaborem rosyjskim Twierdza zostaje o koszary i łańcuch fortów o łącznej długości 30 km. W 1918 r. władzę w Twierdzy przejmuje ówczesne Wojsko Polskie. W czasie II Wojny Światowej Twierdza Modlin i okolice stają się areną krwawych i zaciętych walk wojska polskiego z niemieckim najeźdźcą.
Dziś Twierdza „Modlin” to przede wszystkim tzw. "koszarowiec" (cytadela) - najdłuższy w Europie budynek fortyfikacyjny, pozostałości bram i murów fortecznych oraz zlokalizowany na przeciwległym brzegu Narwii spichlerz. Twierdza „Modlin” jest międzynarodowym zabytkiem architektury, który w swojej historii gościł żołnierzy aż czterech armii świata – w tym najsilniejszych na ówczesne czasy armii Francji, Niemiec i Rosji.

Odwiedź nas już dzisiaj! Chcesz przyjechać większą grupą – zadzwoń +48 796 468 624